Uudised

Nõuanded

Niidukite ja muu aiatehnika talvine hoiustamine

Kütusepaak tühjaks!

Kütusepaagi peaks tühjendama enne talve, kuna kütus kaotab oma põlemisomadused pika seismise jooksul. Seega paaki jäänud bensiin võib-olla kevadeks nii settinud, et kevadel tekib käivitamisega probleeme. Kui peale viimast sügisel niitmist jääb paaki veel veidi kütust, on soovitatav jätta muruniiduk käima niikauaks, kuni kütuse lõppemise tõttu niiduk välja sureb. Samuti võib paaki enne tühjemaks kallata ja seejärel lasta niidukil ennast kuivaks käia.

Kontrolli õlitaset

Oluline on enne talve kontrollida ka mootori õlitaset, kuid vastupidiselt kütusele peaks õlitase olema mootoris maksimaalne (kontrolli mõõtevardaga). Seda seetõttu, et masin peaks säilitama oma täieliku töövõime igal ajal. Vajadusel tuleks teha ka õlivahetus (olenevalt töötundidest ja viimasest õlivahetuse ajast – vähemalt kord aastas!) või viia niiduk õlivahetuse teostamiseks lähima autoriseeritud edasimüüja juurde. Igaljuhul peab õlitaseme kontrolliks, täitmiseks ja õlivahetuseks jälgima seadme kasutusjuhendis toodud juhendit ning kasutama kvaliteetset tootja poolt soovitatud mootoriõli.

Puhasta masin

Peale viimast niitmist tuleb niidumasin põhjalikult ka ära puhastada. Niidukorpuse külge kleepunud niitmisjäätmed tuleks eemaldada kas puidust või plastikust kaabitsaga. Kontrollida tuleb ka, et mootori jahtusribide vahel ja summuti ümbruses ei oleks niitmisjäätmeid. Puhasta niidumasin harja ja veega, võib kasutada ka veevoolikut.

ETTEVAATUST! Ära suuna tugevat veejuga otse laagritele, tihenditele või mootoriosadele, kuna see võib vastavaid detaile kahjustada.

Et niiduseadet altpoolt puhastada, kalluta masin tahapoole nii, et süüteküünal oleks üleval. Kui masinat kallutada küljele, võib mootoriõli sattuda õhufiltrisse või summutisse ning neid kahjustada, lisaks hakkab masin ka järgmisel käivitamisel suitsema õli põlemise tõttu summutis.

Viimane kontroll

Kontrolli, et niidutera on vigastusteta (seda võib teha ka enne kevadist esimest niitmist). Kui teras on pragusid või sälke, tuleb niiduseadme tera välja vahetada ja seda soovituslikult autoriseeritud edasimüüja poolt. Tera vahetamisel on oluline ka kontrollida terakinnituste seisukorda, vahetada surveseib ning tera kinnitada kindla jõuga, selleks on edasimüüjal spetsiaalsed tööriistad ja teadmised olemas. Kui tera liiga tugevasti kinnitada, siis löögi korral ei pruugi löögikaitse adapterid aidata ja võib kas väntvõlli või terapukivõlli vigastada. Muul juhul on soovitatav tera lihtsalt ära teritada või lasta teha seda edasimüüja juures, kus tera ka tasakaalustatakse. Tera on soovitatav teritada ja vajadusel tasakaalustada iga 25 töötunni järel, et tagada niiduki parim niitmisvõimsus ja –tulemus.

Õige hoiustamine

Kui kõik hoolde- ja puhastustööd on teostatud, peaks muruniiduki asetama katte alla tolmuvabasse ja kuiva kohta. Hoiustamisasend on tavaline tööasend (ratastel, käepideme võib kokku keerata). Vajadusel võib niiduki asetada ka tagaotsa peale püsti, et ruumi kokku hoida, kuid sellisel juhul ei tohi esiteks niidukit kevadel kohe käivitada, vaid lasta tal ennem mõned tunnid seista, et õli õigesse kohta tagasi valguks. Samuti peab sellisel juhul niidutera katma, et see vigastusi ei põhjustaks. NB! Starteri ja akuga seadmeid peaks hoiustama kõrgemal külmumistemperatuurist.

ETTEVAATUST! Isegi masina ajutisel hoiustamisel ei tohiks lastel olla hea ligipääs niidukile, vigastuste oht!

Lõpetuseks: kõiki niiduseadmeid ei peagi otseselt talveks ära panema kuhugi! Praktilise lisavarustusega on võimalik niiduseadmed muuta mugavaks abiliseks ka talvel, näiteks paigaldades murutraktorile lumesaha.

Allikas: https://www.farron.ee/blog/talvine_hoiustamine/

Shopping cart
Sign in

No account yet?