Uudised

Nõuanded

Millist survepesurit valida?

Survepesureid tehakse erinevat värvi, erineva suurusega, erineva varustusega ja erineva märgiga. Et omale kõige parem ja õigem survepesur leida, tuleb enne läbi mõelda, mis töid eelkõige on teha vaja ning kui tihti, samuti millist lisavarustust oleks vaja kasutada. Samas tuleb vaadata ka seadmete võimekust. Survepesurite juures tuleb jälgida kahte asja, töörõhku ning veehulka. Need peavad olema omavahel optimaalsed, sest kumbki üksinda ei tee suurt midagi ära. Näiteks suur rõhk saavutatakse veejoa piiramisega võimalikult väikse ava abil, kust siis vee läbi pressides tekib suur surve. Tulemuseks on ahtake survejuga, mis puhastab ainult ühte väikest punkti ja sedagi halvasti, kuna veehulk on liiga väike, et mustus pinnalt ära viia. Samas suur veehulk ja väike töösurve tähendab, et pestav pind saab väga märjaks, aga ei ole piisavalt survet, mis mustust lahti lööks.

Siin ei ole konkreetset valemit või vastust, et milline number mille jaoks kõige parem on. Jämedalt võttes võib kasutada arvutuskäiku, kus korrutada maksimaalne töörõhk maksimaalse veehulgaga ning seejärel valida oma konkreetses hinnaklassis suurima tulemusega seade. Kuid see ei peegelda alati masina reaalset kasutusmugavust, kuna voolikupikkused, kaasas olev lisavarustus, elektrikaablite pikkused jms mängib samuti rolli. Masina ehituslikud omapärad on samuti olulised, kuna survepumba materjal (metall või plastik), mootori võimsus jms detailid mängivad rolli erinevate tööülesannete täitmisel (kui kaua näiteks peab pesur järjest töötama jms nüansid).

Survepesuri kõrgsurvepump

STIHL survepesuri kõrgsurvepump

STIHLi survepesuritel on kõikidel mudelitel kasutusel metallist survepump, mis on vastupidavam kulumisele. Samuti on kõikidel survepesuritel kiireühendutega püstolid ja survevoolikud, mis muudavad pesuri kasutamise ülilihtsaks, pöörlev survevooliku ühendus püstolile takistab ka survevooliku „keerdu“ minemist pesutööde ajal. Samuti on kõikidel pesuritel kaks pesudüüsi, tavadüüs ning pöörlev pesudüüs eriti mustade pindade pesemiseks. Kõikidel mudelitel on pesudüüsidele masina küljes eraldi mugavad kohad, mudelil alates RE 109 on pesudüüside hoiustamine mugavalt ja turvaliselt eraldi kaane all. PLUS mudelitel (RE 129 PLUS ja 143 PLUS) on kasutusel kõrgsurvevoolikurull ning RE 143 PLUS mudelil ka 15m pikk lamevoolik veeühenduse loomiseks trassist, et tagada veelgi mugavam kasutamine. 

 

Survepesuri imukomplekt

Kõik STIHLi pesurid on võimelised ka vett imema, ei pea alati kasutama veetrassi, vajalik on kasutada ainult isavarustusena saadaval olevat imukomplekti. Mudelitel alates RE 109 on ka alumiiniumist teleskoopkäepide ning alates RE 119 mudelist ka eesmine alumiiniumist kandekäepide, mis lihtsustavad transportimist ja hoiustamist. Samuti on kõikidel pesuritel kas kaasas (RE88129PLUS) või sisse ehitatud (RE 143 ja 143 PLUS) eraldi pesuainepaak mugavaks pesuaine pinnale kandmiseks.

 

Koduseks kasutamiseks mõeldud pesurid jaotatakse üldiselt kolme klassi:

väike „hinnaklassi“ pesur

keskklassi pesur

premium-klassi pesur

 

STIHL RE 88

 Väiksed pesurid võivad evida küll kõiki Teie jaoks vajalikke argumente, kuid tuleb meeles pidada, et nende võimekus ei ole nii suur, et saada hakkama veidi raskemate ja pikaajalisemate puhastustöödega. Seega sobivad need ideaalselt väiksemate pindade puhastamiseks (lühike kõnnitee, väike grillnurk), jalgrataste ja väiksemate autode pesemiseks ning aiamööbli puhastamiseks. Need on väiksed ja kerged, neid on lihtne liigutada ja hoiustada. Samas on aga nende survevoolikud lühemad ning kasutusmugavus veidi madalam. STIHLi valikus on sellisteks mudeliteks RE 88 ja RE 98. 

Survepesur

STIHL RE 119

Keskklassi pesurid sobivad juba oluliselt rohkemateks puhastustöödeks. Näiteks kõnniteed, terrassid, keskklassi autod ja maasturid, mootorrattad. Tänu võimekamale mootorile on need võimelised pikemat aega järjest töötama. Samuti on survevoolikud piisava pikkusega, lisavarustuse valik on laiem, osadel on kasutusel ka kompaktsed survevooliku rullid, mis muudavad hoiustamise ja transportimise veelgi lihtsamaks. STIHL valikus on nendeks pesuriteks RE 109, RE 119 ja RE 129 PLUS.

Survepesur

STIHL RE 143 PLUS

Premium-klassi pesurid saavad hakkama kõikide puhastustöödega, mida kodus on vaja teha. Vagunelamud, väga määrdunud sõidukid, põllumajandustehnika, suured pinnad, veoautod jne. Nende puhastusvõime on suurepärane, neil on pikad kõrgsurvevoolikud, palju hoiustamiskohti masina küljes erinevatele tarvikutele ning palju mugavusvarustust. STIHL valikus on Premium-klassi pesuriteks RE 143 ja RE 143 PLUS.

 

Kuidas pesta autosid, mootorrattaid ja muid sõidukeid kasutades survepesurit?

–          Esimese asjana tasub väga määrdunud sõiduk lihtsalt surveveega puhtaks loputada ning suurem mustus ja sodi lihtsalt maha pesta. Pese nii, et survejoa lehvik oleks ca 5-8cm laiusega. Kui pesudüüsi survenurk ei ole muudetav liiguta lihtsalt pesudüüsi pinnast kaugemale või lähemale, et vajalik survejoa laius saavutada. Ole ettevaatlikum nõrgemate pindade juures, nagu klaasid, tuled, plastikpinnad vms kohad. Seal kasuta laiemat ja madalama survega survejuga (hoia pesudüüsi kaugemal).

–          Kanna survepesuri abil pinnale pesuaine. Kui sõiduk ei ole väga määrdunud, võib pesuaine kanda otse kergele mustusele, nii toimib see isegi paremini, kuna pesuaine ja mustuse vahel ei ole kaitsvat veekihti. Väga määrdunud sõiduki puhul võib suure mustuse maha loputamise järgselt lasta sõidukil ka kuivada, et siis pesuaine juba kuivale pinnale kanda. Pesuaine peale kandmiseks on vajalik seadistada survepesur madalsurvele, eraldi pesuainepaagiga seadmetel käib see pesuainepaagi düüsilt, sisse ehitatud pesuainepaagiga mudelitel pesudüüsist reguleerimise teel. NB! Ära lase pesuainel pinnale ära kuivada!

–          Pese mustus sõidukilt maha. Selleks võib kasutada ainult survepesurit (toimib väga hea pesuaine ja hea surve ja veehulgaga pesuri koostöös), puhast pesušvammi, survepesuri püstolitoru külge käivat pesuharja (iseäranis kasulik näiteks busside, treilerite, vagunelamute jms suurte pindade pesemisel). NB! Pese rattad, rattakoopad, põhi jms mustad kohad viimasena, kuna muidu võib pesušvammi või -harja külge jääda väikseid kivikesi või liivaterasid, mis kahjustavad pesemisel sõiduki värvitud pindu!

–          Loputa survepesuriga sõiduk. Loputamisel toimi survejoaga samuti nagu esmasel suurema mustuse maha loputamisel. Ehk siis nõrgematel pindadel madalam ja laiem survejuga. Kasuta raskesti ligipääsetavate kohtade pesemiseks erinevaid nurkadega pesutorusid või -düüse. Nii saab mugavalt ära pesta ka valuvelgede sisemised osad, rattakoobaste nurgatagused, põrkeraudade sisenurgad, põhjalinnad jms raskesti ligipääsetavad kohad.

–          Ära unusta puhastada ka „nurgataguseid“ kohti, ukseääred, ukseauguservad, lävepakud, ukselinkide alused, peeglitagused jms kohad, kuhu survejuga niisama ei pääse.

–          Peale loputamist võib kanda sõidukile ka loputusvaha, mis lihtsustab sõiduki kuivatamist, kuna moodustab pinnale vett hülgava kihi. Kuivatamine on oluline selleks, et sõiduki pinnale ei jääks kuivanud vee triipe või laike. Kuivatamiseks sobib nii tavaline rätik, kui selleks mõeldud spetsiaalne seemisnahast lapp.

Ole ettevaatlik!

* Ära kasuta autode pesemiseks pöörlevat pesudüüsi, kuna selle oluliselt suurem survejuga võib vigastada värvipinda

* Ole esmase survejoaga päästiku vajutamisel ettevaatlik, kuna see on veidi tugevam, kui tavaline töösurve. Päästiku esmasel vajutamisel suuna survejuga pestavast pinnast eemale (soovituslikult maha).

* Proovi sõidukeid pesta betoonist vms pinnal. Kruus ja killustik võivad maast survejoa kogemata maha suunamisel üles lennata ning kahjustada värvitud pindu.

* Ära suuna tugevat survejuga kohtadele, kus värvi- või lakipind on vigastatud (tükk väljas vms), kuna see võib vigastust süvendada ning suuremalt pinnalt värvi või laki eemaldada. Sealtsamast sobib pesur näiteks vana lahtise värvi eemaldamiseks erinevatelt pindadelt.

* Ära kunagi kasuta survejuga mootoriruumi, pakiruumi või salongi pesemiseks (kui muidugi uut autot ei taha). Kontrolli enne pesemist, et ka aknad kinni oleks.

* Ära suuna survejuga liiga pikaks ajaks otse paneelide vahelistesse pragudesse, kuna need on kõige tõenäolisemad kohad, kust vesi võib sisse lekkida. Samas saab niinmoodi kontrollida näiteks uksetihendite lekkekindlust.

 

Mida saab pesuriga veel teha peale sõidukite pesemise?

–          Aiad

Pese oma valget aeda igal kevadel, või vähemalt igal teisel aastal. Lisaks esteetilisele väärtusele tagab selline tegevus ka aia pikaealisuse, kuna eemaldatakse sinna kogunenud jääkained ja sammal, mis võivad puitmaterjali kahjustama hakata.

–          Maja puit- või tellisfassaad

Nagu aedadegi puhul võiks seinu pesta vähemalt igal teisel aastal, et tagada selle esteetiline väärtus. Seinade pesemisel võib kasutada ka spetsiaalseid pesuaineid, mida saab pinnale kanda pesuri pesuainepaaki kasutades. Lase sel natuke mõjuda (ära lase kuivada) ning pese sein survepesuriga

–          Garaažiuksed

–          Väligrill

Grillahjud saavad rasvaseks ja mustaks üsna kiiresti. Et uuele grillihooajale mugavalt vastu minna pese grillahi kevadel survepesuriga puhtaks. Söegrilli sisemise pinna saab mugavalt puhtaks kasutades pöörlevat pesudüüsi.

–          Ämblikuvõrgud ja herilasepesad

Survepesuriga saab mugavalt välitingimustes eemaldada ka ämblikuvõrke, herilasepesasid jms objekte, mis aias olemist just kõige mugavamaks ei tee. Herilasepesade eemaldamisel oleks soovituslik kasutada siiski ennem putukamürki, kuna nad ei pruugi väga õnnelikud olla, kui survejoaga nende pesa kallal toimetama hakata.

–          Betoonist, plaaditud või kividest kõnni- ja sissesõiduteed

Aasta jooksul koguneb nende pindade peale üllatuslikult palju kõntsa. Selle saab kätte üsna mugavalt kasutades pöörlevat pesudüüsi. Kõnniteed näevad välja nagu uued pärast pesu.

–          Terrassid

Kevadine puitterrassi pesu annab sellele täiesti uue ilme. Kasuta selleks spetsiaalset terrassipesuharja RA101, mis puhastab pinnad ka tugevast mustusest samas ilma üleliigse pritsimiseta. Spetsiaalne düüsisüsteem lubab harjal kergelt õhus olles ka ebatasasest pinnast kergelt üle libiseda ning pinda ei pea higimull otsa ees nühkima.

–          Aiamööbel

Välimööbel on niiehknaa ehituslikult tehtud veekindlaks, seega seda võib üsna rahulikult survepesuriga pesta. Eriti heledamat plastikust mööblit, mis kogu õues leiduva mustuse enda külge tahab kleepida. Siin kasutaks pigem tavalise pesudüüsi ning veidi madalamat survet, kuna suur surve või pöörlev pesudüüs võib erinevaid pindasid lõhkuda.

–          Niidu- ja muud aiatöömasinad

Pese muruniiduki või murutraktori niidudeki alust, mullafreesi terasid ja korpust, trimmeri trimmikaitset jms seadmeid survepesuriga, et eemaldada kinni kuivanud murujäätmed, muld jms kraam lihtsalt ja mugavalt. NB! Pane tähele, et survejuga ei suunataks otse mootorile, laagritele, võllidele või muudele sellistele sõlmedele! Pese ainult korpust!

–          Putukavõrgud

Ka kalavõrgud, taimekaitse võrgud, põhimõtteliselt kõik võrgud. Kasuta muidugi tavalisest madalamat survet, kuna kõrge surve võib võrgusilma kahjustada.

–          Porivaibad

Riputa porivaip kuhugi üles, et mustus saaks maha joosta ning pese põhjalikult ülaservast allapoole. Ära kasuta pöörlevat pesudüüsi, mis võib materjali vigastada.

–          Prügikast

Suvi, palavus, kergelt roiskuv prügi… Ei ole meeldiv, eks? Peale prügipäeva võta oma plastikust prügikast, kanna sinna sisse veidi pesuainet, pese kõik õlge survepesuriga ja ebameeldivad lõhnad vähenevad vähemalt 10 korda.

–          Paat, jalgratas, aiakäru jms, kõik mis on õues, seda kõike saab survepesuriga ka teatud töövõtteid või lisavarustust kasutades ka puhastada.

–          Tee kasvõi tänavakunsti!


 

STIHL näpunäide

–          Ära trassisurvevoolikut liiga lühikesena hoia, ca 7m on optimaalne. Kui kasutada sisse ehitatud pesuainepaagiga pesureid võib juhtuda, et pesuri seismisel, kui ta on trassiga ühendatud, võib pesuainet veetrassi lekkida. Selle takistamiseks tuleks kasutada kas tagasivoolutõkestit või eemaldada survepesur trassist koheselt peale töö lõpetamist ning kasutada veidi pikemat trassivoolikut.

–          Kontrolli, et kõik trassi- ja ka survevoolikuühendused oleksid lekkevabad, et süsteemi ei imbuks õhku.

–          Kõrgsurvevoolik tuleb kasutamisel alati täielikult lahti rullida, et ennetada voolikusse sõlmede tekkimist

–          Enne pesuri käivitamist hoia pesupüstoli päästikut nii kaua all, kuni sealt jookseb ühtlane veesurve. Sule päästik ning käivita pesur. Nii on vesi kohe masinas sees ning pesur ei pea hakkame survet üles pumpama. Samuti ei teki töö käigus alguses õhumulle, mis surve kõikuma panevad.

–          Esimese päästikuvajutusega suuna survejuga pestavast pinnast eemale, kuna esmane surve on veidi kõrgem, kui tavaline töösurve.

–          Hoia pesupüstolit pinna suhtes 45 kraadise nurga all, et suurendada survejoa tööulatust (mustus pestakse maha ühes suunas).

–          Pese väiksemaid pindu korraga. Pese alati pindu ülevalt alla, et ei tekiks kuivanud mustuse jugasid puhtale pinnale.

–          Loputa alati põhjalikult!

–          Ära jäta masinat surve alla pärast töö lõpetamist. Jäta masin seisma, eemalda vooluvõrgust ja veetrassist ning vajuta survepüstoli päästikule, et surve pumbast maha lasta.

–          Ära jäta talveks pesurit külma garaaži, kuna jäätumisel paisuv vesi võib pumba ära lõhkuda.

–          Kasuta pesuriga alati ka kaitsevarustust, vähemalt kaitseprille!

Allikas: https://www.farron.ee/blog/survepesur/

Shopping cart
Sign in

No account yet?