You are currently viewing Muruõhutamise ABC

Muruõhutamise ABC

  • Post category:Nõuanded

Kevadeti, kui pinnas on piisavalt kuivanud, tuleks muru õhutada. Mida tähendab muru õhutamine? Muru õhutamine on pinnasesse avade/lõigete tekitamine, et õhk, vesi ja toitained paremini murujuurtele ligi pääseksid.

Mida muru vajab?

Toitaineid: orgaanilist materjali ja väetiseid
CO2: oluline koostisosa fotosünteesi läbiviimiseks
Niiskust: oluline koostisosa toitainete transportimisel
Valgust: Vajalik fotosünteesi läbiviimiseks

Kui murupind on kinnitallatud ja mitteõhuline, siis ei pääse toitained muru juurteni. Õhutamine on vajalik ka selleks, et sambla elutegevust pärssida. Varjulisemates kohtades kipub sammal oma elutegevusega muru hoopiski lämmatama ja väljatõrjuma.

Muru oleks mõistlik õhutada hiliskevadel, kui õues on vähemalt 10 kraadi sooja ja teist korda näiteks sügisepoole – siis jõuab muru talveks taastuda ja asub veelgi tugevamana talvepuhkusele. Varjulisi ja sammalduvaid kohti võib suve jooksul ka korduvalt töödelda, kuid enne tuleks muru niita kuskil 2-3 cm kõrguseks. Kindlasti ei tohiks õhutamist ette võtta kuumalaine ajal, siis on oht muru kuivamiseks.

Esiteks ei tohiks segamini ajada pinnase õhutamist, mida tehakse aeraatoriga ja sambla eemaldamist, mida tehakse piidega. Piidega sambla eemaldamise käigus saab muru ka veidi õhku, kuid see ei ole muru õhutamine. Piidega tööorgan eemaldab olemasoleva sambla väga efektiivselt, kuid ei oma pikaaegset mõju, kuna ei lõika pinnasesse avasid, mille kaudu toitained ja vesi muru turgutama pääseksid.

Õige õhutamine toimub metallteradega, mis lõikavad või augustavad pinnast nii, et tekivad õhutusavad. Aeraatoritel, ehk pinnase õhutajatel, on erinevaid lahendusi ja tööorganeid – tutvustame neid meil rendis ja müügis olevate seadmete põhjal lähemalt.

Stiga SVP40B, Alpina SC40G

 

 

 

 

 

 

 

 

Tegemist on jõulise bensiinimootoriga pinnaseõhutajaga. Kuivanud muru ja sammal kogutakse kas 50-liitrisesse kotti või ilma kotita kasutades jäätakse maha ja tuleb siis pärast rehaga kokku riisuda. Masina töölaius on 40 cm ja see on varustatud 32 vahelduva lõiketeraga pinnase õhutamiseks. Kaalub 37kg.  Sellel õhutajal on lendteradega tööorgan:

Antud masin on siis põhimõtteliselt kombineeritud tööriist samblarehast ja muruõhutajast, kuna lendterad toimivad sambla eemaldajana ja ühtlasi lõikavad ka pinnasesse õhutusavad. Masinat kasutades tuleks arvestada, et tegemist ei ole mullafreesiga ja pinnasesse võiks tekkida kuskil poole cm sügavused avad. Õige kasutamine on siis järgmine: vastavalt terade kulumisastmele vali õige töösügavus, käivita terad ja liigu sirgelt ühest platsi otsast teise. Iga sirge lõpus lülita terad välja ja alles siis muuda liikumissuunda. Vastasel juhul tekib esiteks mullafreesi efekt pöördehetkel ja teiseks kuluvad ja väänduvad terad liigselt ja võivad ka küljest ära murduda. Et tulemus oleks parem, võib kõigepealt platsi ühte pidi läbi käia ja siis teisipidi “triibud” peale teha.

Alpina õhutaja on meil ka rendis 35€ päev/max 3h tööd, iga alustatud lisatund 10€.

Fikseeritud teradega aeraator Viking LB 540

 

 

 

 

 

 

 

 

Vikingi muruõhutajal on kergkäivitusega võimas Kohleri mootor, 38cm töölaius 6 erineva kõrgusega. Temaga on väga lihtne manööverdada ja kaalub ta vaid 33kg, kuna korpus on tehtud eritugevast plastikust. Tegemist on välimuselt nagu muruniidukiga, aga korpuse all on peidus seitsme fikseeritud teraga lõikeorgan:

Fikseeritud terad tagavad selle, et ka kõvemasse pinnasesse tekiksid õhuavadeks korralikud lõiked. Antud seadmega saab siis pinnast õhutada ja mingi osa samblast eemaldub ka õhutamise käigus ning pikemas perspektiivis jääb sammalt vähemaks, kuna samblale ei meeldi õhutatud pind. Selle masinaga on ka väga oluline sirgjooneline liikumine ja enne pööramist terade üles tõstmine. Töökõrguseid on 6 erinevat astet ja terade kulumise järgi tuleb valida selline, millega tekiksid pinnasesse kuskil mõne millimeetri sügavused lõiked.  Oluline on töökõrgust muuta ainult siis, kui terad on üles tõstetud asendis! Kõik tekkinud muruvilt ja sammal on võimalik kaasas oleva 50 liitrise kogujaga kas kokku koguda või laia leherehaga riisuda (Fiskarsil on XL lehereha, mis on selleks väga hea abivahend).

Vikingi aeraator LB 540 on meil rendis: 30€ päev/max 3h tööd, iga alustatud lisatund 10€.

Muru- ja lehekogur järelhaakesse abistab kokkukorjamisel

Kui pind on väga suur, siis meil on rendis ka murutraktori või ATV taha haakesse paigaldatav harjastega murukoguja:

Töölaius on sellel 107cm ja kogumiskoti maht 370 l. Rendihind on 30 eurot ööpäev. Müügis on meil mitmeid erinevaid lehekogujaid – need leiate murutraktorite lisavarustuse alt siit.

Elektritoitel muruõhutajad

Lisaks on meil veel müügis ka elektrilised aeraatorid-samblaeemaldajad, millel on vahetatavad tööorganid.

 

 

 

 

 

 

 

 

Üks tööorgan on piidega samblaeemaldaja ja teine siis metallteradega aeraator. Maksavad nad mõlemad 189 eurot ja kui vooluühendus on olemas, siis teevad edukalt oma tööd. Pildile klõpsates näeb täpsemat tooteinfot.

UUDIS – auke tegev pinnaseõhutaja Billy Goat

Kui aga tahta oma murule tõeline kingitus teha, siis on meil uue tootena rendis aeraator BILLY GOAT PL1802V, mille töörežiim erineb kõikidest teistest eeltoodud mudelitest. Nimelt on sellel masinal metalltorudega tööorgan, mida ajab ringi kolvilaadne tööorgan:

 

 

 

 

 

Need torud võtavad pinnasest välja väikseid mullatükke:

Need augud oleks hea täita liivaga – peale õhutamist on tegelikult alati soovitatav pinnale liiva puistada – siis tekib drenaaž ja vesi ning toitained pääsevad paremini ligi murujuurtele. Tegemist ei ole siis klassikalises mõttes sambla ja surnud muru eemaldamisega vaid tõelise muru õhutamisega. Ehk siis see toode ei asenda ülevalolevaid tooteid vaid annab pikaajalises perspektiivis ideaalse murupinna:

Enne pildil on näha, kuidas niidetud muruvildi kihi ja kõva pinnase tõttu on murujuured väga nõrgad. Peale Billy Goat aeraatoriga töötamist, tekitavad taskud, mille kaudu pääseb vesi, hapnik ja toitained sügavale maa sisse. Umbes 8-10 nädala möödudes on murujuured palju paremini arenenud ja muru muutub tihedamaks.

Väike tutvustav video kuidas see masin töötab:

Videos on ka näha, et kõigepealt tuleks pinnas aeraatori või piidega seadme abil eeltöödelda ja puhastada vanast kõdust ja samblast. Videos kogutakse kõik vana kraam kokku ka meil rendis oleva Billy Goat imuriga (50€ päev). Imuril on 151l vastupidavast materjalist kogumiskott, mille eemaldamine ja tagasipanek võtab aega vaid mõned sekundid. Tänu muudetavale imemisavale, saab seda masinat kasutada nii kõvemal pinnasel kui ka murul, tagades samal ajal efektiivse tulemuse. Ja viimaseks etapiks on siis pinnase õhutamine Billy Goat aeraatoriga,mis on meil rendis 60€ päev/ max 3h tööd, lisa alustatud tund 20€.

Millal ja kus võiks olla vaja teostada muru ülekülvi?

• Kahjustatud pindade puhul, et täita tühjad kohad.
• Uute murupindade rajamisel.
• Peale kõdu ja sambla eemaldamist, et takistada umbrohu ja sambla tärkamist.

Ühesõnaga – kui Su muru näeb välja selline:

Aga soovid sellist:

Siis tuleb muru eest hoolt kanda. Peale õhutamist liivatage pind, kandke peale väetis ja kui on vigastatud või ilma korraliku muruta kohtasid, siis pange sinna muru renoveerimissegu.

Artikli autor: Liina Virumäe

Artikli või selle osade kopeerimine ilma autori kirjaliku nõusolekuta ei ole lubatud.

Kasutatud allikad:

  1. Kataloog: Hooldatud muru tänu Vikingile.
  2. PowerPoint presentatsioon “Muru hooldamine” Puhastusimport OÜ