You are currently viewing Lehepuhur – kas sõber või vaenlane?

Lehepuhur – kas sõber või vaenlane?

  • Post category:Nõuanded

Viimasel ajal on palju pahameelt tekitanud linnatänavatel tolmu ja lehti üleskeerutavad kojamehed, kes alustavad selle tööga tavaliselt ka siis, kui pooled inimesed veel õndsat und näevad. Paljudel on tekkinud kahtlused lehepuhurite kui selliste eksistentsis üleüldiselt. Kas lehepuhurid ongi saatana sigitised või on asi milleski muus?

Esiteks on tegemist siiski esmajoones lehtede kokkupuhmiseks või -imemiseks mõeldud seadmetega, mis vale kasutuse puhul tekitavad tõepoolest asjatut müra ja keerutavad tolmu ringi. Lehepuhuri abil on ilmselt mugav oma hallatava kõnnitee pealt tolm ja mustus koos mõne lehega naabermajani puhuda, kuid tegemist on tõepoolest laiskusega sellisel juhul. Nimelt ei kao selliselt töötades mustus ja lehed kuskile – kas keerutab tuul või naaber oma puhuriga nad ilmselt mingi hetk jälle sama maja ette tagasi ja probleem ei kao. Lisaks põhjustab õhus olev tolm nõrgema immuunsüsteemiga inimestel ka tõenäoliselt terviseprobleeme.

Aga kuhu siis lehepuhur sobib? Lehepuhur sobib parkide ning haljasalade hooldamiseks ja lihtsustab tunduvalt muru pealt lehtede koristamist. Muru peal ei ole ka lahtist liiva ja tolmu, mida ringi keerutada. Kindlasti tuleks valida tuulevaiksem ilm ja kokkupuhutud lehed ära utiliseerida. Utiliseerima peaks neid lehti, mis looduses ei lagune – näiteks tammelehed või siis muid suuri lehti, mis katavad murupinda suuremas ulatuses.

Kui jätta tamme- või vahtralehed üle talve murule, siis saavad seal all seenhaigused levida ja järgmine hooaeg on muru koledaid laike täis. Need on pruunid, hallikasvalgete servadega ümmargused laigud, mis lähevad aegamööda suuremaks ja levivad üle terve muru. Viljapuude lehed aga võib edukalt peenestava muruniidukiga purustada – selliselt kõdunevad need kiiresti ja jäävad murule väga vajalikus väetiseks.

Lisaks lehtede puhumisele saab puhureid kasutada ka järgmisteks töödeks:

  • Auto vms tehnika kuivatamiseks pärast pesu
  • Vagunelamu, bussi, kaubaauto kaubaruumi jms pindade sisepuhastus
  • Garaaži, ehitusobjektide, lao puhastuseks
  • Värskelt sadanud lume koristuseks
  • Vihmaveerennide puhastamiseks – on olemas ka spetsiaalsed pikendustorud selleks.
  • Katuse puhastamiseks

Seega on lehepuhur siiski asjalik abimees, kui seda kasutada mõistlikult. Asjatundmatu kasutamine võib tõepoolest teha rohkem halba kui head. Kõiki neid töid tehes on võimalik arvestada ka teiste inimeste tervisega – kas siis kasutades vastavaid kaistevahendeid siseruumides või valides kasutusaega. Näiteks müratundlikes piirkondades saab kasutada akutoitel töötavaid puhureid, mis teevad vähem lärmi ja ei saasta ka keskkonda heitgaaside näol.