You are currently viewing Kuidas vabaneda tüütutest lehtedest?

Kuidas vabaneda tüütutest lehtedest?

  • Post category:Nõuanded

Sügis on ilus aeg, aga majaomanikele kaasneb sellega ka tüütu kohustus puhastada murupind, aed ja tänavaääred lehtedest. Lehtede koristamine on oluline tegevus ka selleks, et kevadel tärkaks ilus muru.

Nimelt meeldib lume alla jäänud lehtede all pesitseda putukatele, kahjuritele ja hiirtele, kuid ka lumiseenele, kes ongi põhisüüdlane kui kevadel on muru sees kuivanud laigud.

Kuigi seeneeoseid leidub murus alati, siis soodsatel tingimustel, nagu näiteks  paksu lumekattega talvel, hakkab lehtede all vohama lumiseene (Monographella nivalis) niidistik, mis hävitab omakorda murukõrrelise võrsumissõlme  ja taimed tulevad pinnasest kergesti välja. Tulemuseks on tühja maakamara laigud ilusa rohelise muru sees.

Vältimaks selliseid olukordi tulebki lehtedest vabaneda, milleks on mitmeid  erinevaid variante.  Klassikaliseim neist on lehtede riisumine lehereha abil ja nende utiliseerimine kas põletamise teel (maakodudes) või jäätmejaama kogumispunktidesse viimine linnas, kus põletamine on keelatud.

Osad lehed sobivad hästi komposti tootmiseks, kuna lagunevad kergesti, kuid näiteks tammelehe kõdunemine võib võtta aastaid.  

Teiseks võimaluseks on lehed eelnevalt multšiva muruniidukiga peenestada ja siis kas riisuda või koguva niidukiga kokku koguda.  Sellisel juhul väheneb oluliselt lehtede maht ja mitme kotitäie sisu mahub ühte kotti. Lisaks sobivad eelpeenestatud lehed ideaalselt komposti tootmiseks, kuna lagunemisprotsessi kiirus suureneb märgatavalt.

Kolmas variant on lehed lehepuhuriga kokku koguda ja siis äraviimiseks pakendada. Lehepuhureid on nii elektrilisi, mis sobivad väiksemale krundile – näiteks ridaelamusse, akuga – kui puudub võimalus või tahtmine elektrijuhtemeid vedada, kui ka bensiinimootoriga.

Bensiinimootoriga lehepuhureid on nii väiksemaid (käeshoitavaid) kodumajapidamisse, kui ka seljaskantavaid suurematele aladele nagu pargid, tänavaääred ja alleed. Lisaboonusena saab lehepuhuritega puhastada ka tänavakivisid ja värskelt sadanud lund kõnniteedelt.

Kui õiget tööriista veel ei ole, siis soovitame eelistada kvaliteetseid ja vastupidavaid seadmeid, mille eluiga ja vastupidavus on lõpptulemusena säästvad nii rahakotile kui ka keskkonnale.

 Vaata lähemalt: