You are currently viewing Kuidas valida mootorsaagi?

Kuidas valida mootorsaagi?

  • Post category:Nõuanded

Õige valik, ehk kuidas valida õiget mootorsaagi

Kuidas valida mootorsaagi?

Olenevalt sellest, kas teil on vaja küttepuid lõigata, teha puudele hooldust või tegeleda millegi loovamaga, juhtub tihtipeale, et vaja on tööks vastavat mootorsaagi.

Aga kuidas orienteeruda selles tootevalikudžunglis? Kas on alati vaja just võimsust? Millised tehnilised näitajad on teie jaoks õiged? Hobiaednikud ja kodus nokitsejad peaksid tutvuma tootevalikuga ja kasutama ära võimalust konsulteerida spetsialistiga enne toote soetamist.

Mootorsaag koosneb kolmest põhiosast: mootor, juhtplaat ja saekett. Need kolm osa tuleb kokku panna nii, et nad sobituksid üksteisega ja vastaksid töö iseloomule.

Kuna STIHL toodab kõiki neid kolme olulist mootorsae komponenti ise, siis suudame me tagada ka nende osade ideaalse kokkusobivuse.

Mootor: tüüp ja võimsus

Mootori valimisel tuleb esmalt arvestada tehtava töö iseloomu. Esialgu tuleb mõelda, kus tööd tehakse. Eeldusel, et saagi kasutatakse elektripistiku lähedal, siis elektrimootoril on omad eelised. Kui on plaan teha tööd metsas, siis pakub bensiinimootor selleks piisavat paindlikkust.

Suuremate aedade puhul on ideaalne lahendus akutoitega saag, kombineerides bensiinimootori liikumisvabaduse ja elektrisae vaiksuse ja keskkonnasõbralikkuse.

Jõudluse vajadus sõltub samuti suuresti töö iseloomust. Puude langetamine ja küttepuude tegemine nõuab tunduvalt rohkem võimsust, kui okste lõikamine ja puude piiramine. Igivana on arutelu selle üle, kas sae ostmisel peaks jälgima kubatuuri või kilovatte – kubatuur “võtab” kütust ja kilovatt “teeb tööd”.

Ehk siis teisisõnu annab kilovatt rohkem jõudu täispööretel. Kõige targem oleks sae ostmisel jälgida võimsuse ja kaalu suhet (Kw/kg). Näiteks STIHL MS 261 M-Tronic sae võimsuse/kaalu suhe on 0.61 ehk 0.61 kilovatti iga kilogrammi kohta. Mida suurem see suhtarv on, seda parem töötegijale.

STIHL pakub suurt töövahendite valikut erinevateks töödeks. Juhul, kui saagi tahetakse kasutada mitmeotstarbeliselt, tuleks valida saag, millega oleks võimalik kõike teha. Sel juhul muutub spetsialistiga konsulteerimine asendamatuks.

Juhtplaat: pikem ei ole alati parem

Kuigi pikk juhtplaat näeb sae küljes muljetavaldav välja, on see tihtipeale mitte ainult ebavajalik, vaid ka takistab töö tegemist. Mida pikem on juhtplaat, seda enam vajab ta energiat, et ketti juhtplaadil liigutada.

See mõjutab sae mootori liikumiskiirust ja jõudlust: lühidalt öeldes tuleks valida juhtplaat vastavalt lõikesügavuse vajadusele ja veel enam mootori võimsusele. Enamikes kodutöödes piisab, kui juhtplaat on 30 cm pikk, seda nii küttepuude tegemisel, kui ka puuhooldusel.

Ka puunikerdamiseks mõeldud juhtplaadi pikkuseks on tavaliselt 30 cm, kuid selle kuju erineb tavalisest juhtplaadist.

STIHL toodab kõikidele STIHLi mootorsaagidele täielikku juhtplaadivalikut. Kui mõned erandid välja arvata, on kõikidel STIHLi juhtplaatidel kasutusel ketiõli säästev Ematic-süsteem. Iga juhtplaat, mis on märgistatud E-tähega, on Ematic-juhtplaat.

Saekett: robustne, täpne, madala vibratsioonitasemega

Efektiivse saagimise võti on valida õige kett. Lõikevarustus koosneb saeketist ja juhtplaadist. Nendele, kes saagi kodutöödel kasutavad, on parimaks valikuks kett, millel on madal vibratsioonitase ja nõrk tagasilöök. Need omadused tagavad ohutuse ja muudavad sae kasutuse mugavaks.

Metsas töötamiseks on parim valik kõvasulamkattega kett. Kõvasulamkattega kett püsib pikemat aega terav, isegi kui seda kasutatakse kohati mullast puud lõigates, või kui see aeg-ajalt peaks vastu maad minema.

Juhul, kui täpsus on omadus, mida te otsite – näiteks soovite teha täpseid lõikeid või tegeleda puunikerdustega, on parimaks valikuks kanthammaskett. Teistest kettidest erineb ta selle poolest, et keti hambal on ümara serva asemel kandiline serv.

STIHL pakub saekette kõikide puiduliikide jaoks ja kõikidele mootorsaemarkidele, sõltumata nende mootori suurusest. Saekettide valikust leiab keti peaaegu igaks tööks. Kõik STIHLi saeketid on patenteeritud ja saeketi tööiga pikendava STIHLi Oilomatic õlitussüsteemiga. Iga STIHLi poolt toodetud saekett on Oilomatickett.

Saeketid

Korralik kaitsevarustus on asja võti

Saega töötamine nõuab asjakohast kaitsevarustust. Turvapüksid, metsatööjakid, mootorsaesaapad, mootorsaekindad ja muu turvavarustus erinevates suurustes ja kujudes on saadaval STIHL-i edasimüüjate juures. Korralikud saekindad tagavad mugavuse ja käsitsetavuse saega töötades. Samuti võite leida suures valikus STIHL-i pea- ja kuulmekaitseid teile lähima STIHL-i edasimüüja juures.

STIHL tootevalikus olevad bensiinimootoriga mootorsaed jagatuna töö iseloomu järgi 

Saed küttepuude tegemiseks ja kodusteks hooldustöödeks
MS 150/170/180/181/211

Saed maastikuhooldustöödeks ja väiksemateks metsatöödeks
MS 231/251

Saed põllumajandus- ja aiandustöödeks
MS 291/391

Saed metsandustöödeks
MS 201/241/261/362/661

Arboristisaed
MS 150T/193T/201T

Nikerdussaed
MS 150/201

STIHL saagide tüübitähised

C – Comfort, ehk mugavusvarustus. Peale C-d tulevad tähised tähendavad erinevat tehnilist lahendust
B – Kiirketipingutus
E – ErgoStart kergkäivitusstarter
M – M-Tronic elektrooniline karburaator
V – Elektriline karburaatorisoojendus
W – Elektriline käepidemesoojendus
T – pealmine käepide

Allikas: https://www.farron.ee/blog/mootorsaag/