Kui sa tahad oma perekonda ja sõpru erilisel puhul üllatada, siis miks mitte kinkida neile midagi päris oma kätega tehtut? Äkki just erakordne puidust ornament, mille sa oma kettsaega välja saagisid, ongi see õige valik? Viimastel aastatel on lisaks professionaalsetele vigursaagijatele kettsaega nikerdamine saanud ka harrastajate hobiks.
Me näitame sulle, kuidas mõne lihtsa sammuga saagida puidust täht.
Õige puidu valik
Ei ole lihtne öelda milline puit on nikerdamiseks parim. Kõigil neil on omad eelised ja puudused. Pehmed puud, nagu lehis või mänd, on küll väga ilmastikukindlad, kuid nad kipuvad eritama vaiku.
Kirjutamata reegliks võib pidada seda, et kui puitu õigesti töödelda siis ei olegi põhimõtteliselt piiranguid puidu valiku osas. Seega leia puit, mis sulle enim meeldib. Pappel, tamm ja erinevad viljapuud on eriti populaarsed.
Kaitseriietus
Ka hobinikerdajad vajavad õiget turvavarustust kettsaega töötamisel. Kaitsmine algab peast. Alati tuleb kanda kaitseprille või visiiri ja kõrvade kaitsmiseks näiteks kõrvatroppe või -klappe.
Kui töötad metsas, siis on vajalik ka kaitsekiiver. Ka käsi ja jalgu tuleks sobivalt kaitsta. Kanna töökindaid, lõikekaitsega turvapükse ja -saapaid.
Pane tähele, et osades riikides on erinõuded turvavarustusele. Erilist tähelepanu tuleks pöörata ka oma seadme kasutusjuhendile.
Õige tööriist
Mis puutub detailsesse puidust nikerdamisse siis on STIHL’i Carver-tüüpi saed õige valik. Spetsiaalne nikerdamisevarustus on madala vibratsiooni ja tagasilöögiga. Kitsas juhtplaadi ots võimaldab teha peeneid kontuure ja täpseid lõikeid.
Kerged keskmise võimsusklassiga kettsaed koos STIHL Rollomatic juhtplaadiga on õige valik tegemaks puidust tähe sirgeid lõikeid. Loomulikult saab ka teiste kettsaagidega hakkama!
1. samm: mida Sa vajad?
- Ümarpalk läbimõõduga 30-40cm
- Saagimispukki
- Pingutamiseks koormarihma
- Kettsaagi
- Märkekriiti joonte tegemiseks
- Papile joonistatud ja väljalõigatud tähe kujundit
- Tollipulka või joonlauda
- Turvavarustust
2. samm: kujundi joonistamine.
Enne sae käivitamist tee kindlaks, et palk on rihma abil kindlalt puki külge kinnitatud.
Joonista märkekriidi abil tähe kontuurid, et teaksid kust hiljem saagima hakata.
Aseta papist tähe kujund palgi kitsamale otsale. Ära muretse kui täht on väiksem kui puidu läbimõõt. Kasuta joonlauda või tollipulka ja pikenda igat tippu kuni kooreni välja.
Nüüd on õige aeg sae käivitamiseks! Alguses sae välja tähe põhijooned alustades palgi pealt ja saagides kuni tähe joonte lõikumiskohani. Proovi juhtplaat hoida võimalikult paralleelsena, et mitte järgmist lõikekohta rikkuda.
Keera palki ja tee järgmised lõiked tähe teise tipuga. Jätka palgi keeramist ja lõikamist, kuni tähe välispiirjooned on välja saetud.
Sae piki vertikaalseid jooni palgi sisse. Keera palki, et oleks mugav tööasend.
Nüüd tee mõned lõiked kaugemalt ja eemalda üleliigsed puidutükid.
3. samm: lõika sobiva paksusega täht.
Kui baasvorm on valmis, siis saad välja lõigata tähe kujundi. See võib olla nii paks või peenike nagu ise soovid. Ühest baasist saad saagida välja mitu tähte.
4. samm: tähe viimistlemine.
Viimistlemine tagab, et täht säilib kaua ilusana. Kui kasutasid kuiva puud ja hoiad tähte sisetingimustes, siis oled juba lõpetanud! Kui kasutasid poolkuiva puitu, siis töötle seda sisetingimustes kasutatava lakiga või muu loodusliku tootega.
Kui plaanid tähte väljas hoida, siis kasuta spetsiaalset välitingimuste lakki.
Allikas: http://blog.stihl.com/practical-knowledge/2013/12/one-kind-presents-made-wood-star/