You are currently viewing Tee palgist laudu kettsaeraami abil

Tee palgist laudu kettsaeraami abil

  • Post category:Nõuanded

Selleks, et puidust lauda teha ei pea alati saekaatri teenust kasutama. Lisaks ei ole iga kord võimalik ka palki metsast välja tuua – näiteks soise pinnase tõttu raskendatud ligipääsu korral. Saekaatri teenus tasub end alates mingist kvantiteedist ja nõuab ka materjali teisaldamist ühest kohast teise. Oma metsas õigustaks ennast saeraam – eriti kui korralik ja võimas kettsaag on juba kodumajapidamises olemas. Kettsaeraamid jagunevad laias laastus kaheks – statsionaarsed ja mobiilsed.

Kettsaagidega saeraamidel on tavaliselt kasutusel kas elektrimootorid (piisavalt suure võimsusega – soovitavalt alates 3,3 kW ja ülespoole) või 2-taktilised bensiinimootorid. Võimalik on ka 4-taktilisi mootoreid kasutada, kuid õige ketikiiruse saavutamiseks peab neil olema väga suur võimsus (üle 20 hobujõu) või tuleb ülekannetega ketikiirust suurendada. Lisaks on 4-taktilised võimsad mootorid ka üsna rasked ja seega mobiilsetele saeraamidele pigem ei sobi.

Saeraamidel on soovituslik kasutada spetsiaalset saeketti, mis on mõeldud piki puitu saagimiseks. Selle saeketi lõikehambad on väiksema lõikenurgaga (10 kraadi), mille tulemusena on saetav puidupind sile ning ei vaja väga suurt järeltöötlust. Sellist saeketti toodab näiteks STIHL Šveitsi ketitehases ja neid on võimalik erineva pikkusega kokku monteerida. Sellel ketil on on 1,3mm keti jala paksus ning 3/8P ketisamm. Õige ketiga lõigates on koormus saele ja materjalikadu tänu kitsamale saeteele väiksem. Seda ketti on võimalik kõikidele kettsaagidele panna – vajadusel tuleb tagumine veotähik ja juhtplaat välja vahetada.

Saeraamide puhul liigub Eestis ja maailmas üldisemalt kas isetehtud või tööstuslikult valmistatud saeraame. Isetehtud raami plussiks on odav hind, kuid miinusteks võimalik ebatäpsus ja suur kaal, mistõttu ei ole nad tavaliselt kergesti teisaldatavad. Järgnevalt tutvustame põhjalikumalt Logosoli saeraame.

1.1 Logosol

Logosol saeraamid on üks turu juhtivamaid saeraamitootjaid üle 25 aastase kogemusega. Toodavad kvaliteetseid 2-aastase garantiiga ja 2 kuulise tagastamisõigusega mobiilseid saeraame, mis on tuntud oma efektiivsuse, turvalisuse ja kvaliteedi poolest. Pealegi on nendel raamidel ka korralik järelturg. Logosoli raame ostes on võimalik järjest suuremaks minna – alustada näiteks väikese rakisega ja siis järjest siine juurde osta. Või siis teha kohe teadlik otsus ja võtta komplektne raam. Viimase eeliseks on suurem tootlikkus, parem täpsus ja aja kokkuhoid, kuna seadistamine on kiirem võrreldes sae külge käiva rakise kasutamisega. Logosoli saeraami on võimalik mahutada põhimõtteliselt universaalkerega või kastiga sõiduautosse. Järgnevalt lähemalt erinevatest mudelitest.

1.1.1 Logosol Big Mill Pro

Suurte palkide jaoks on kahe siiniga raam Logosol Big Mill, mis võimaldab kuni 135cm laiust lauda lõigata. Palgi pikkus standardvarustuses 2,7 meetrit – on võimalik lisasiinide abil pikendada. Juhtplaat on kahest otsast fikseeritud – tagab sirgema lõike. Kiiresti seadistatav lõigete vahel. Seadmel Big Mill Pro on suur lõikamistäpsus. Saate laiad, millimeetri täpsusega lõiked kogu palgi pikkuses. Süsteemis on Big Mill LSG kahe Timberjigsiga, Big Mill Basicu kinnitused, pikendatud toed, mis hoiavad kahte juhtrelssi palgi kummalgi poolel ja kaks täiendavat tugevamat kinnitusplaati palgiotste jaoks. Sobiv kettsaag raami peale oleks võimsusega mitte alla 9 hobujõu. Stihli valikust näiteks MS880. BigMill LSG PRO koosneb: 1 Big Mill Basic, 1 täiendav saeraam TimberJig, 1 täiendav 2,75 m juhtrelss, 1 LSG komplekt, 2 otsakinnituse pikenduslatti (90 cm või 120 cm), 2 täiendavat kinnitusplaati, 1 lisa juhtrelsi kinnitus. Palgi läbimõõt: 135 cm, juhtrelsijuhikuga 105 cm.

1.1.2 Logosol M8

Saeraam Logosol M8 on eraldiseisev saeraam, mis on samas ka mobiilne. Palgid paigutatakse kahele üles ja alla liigutatavale saagimisalusele. Palgi ühte otsa hoitakse paigal hambulise tugirauaga. Saag liigub sirgel juhtrelsil ning saeb palki väga täpselt. M8 Saeraami saab kõige paremini käitada kettsaega. Tüüpiliseks saeks on Stihl MS660, mis oma seitsme hobujõu ja õhukese juhikuga lõikab saematerjali kiiresti ning lõikepind jääb sile. Sellise seadmega saab saagida 15 cm paksust prussi 5 m minutis. Suur automaatse etteandega elektrisaag Logosol E8000 kahekordistab kiirust ning lintsaega saab saagida isegi 15m/min. Standardkomplektsuses saab saagida 5,1 m pikkuseid palke – võimalik on ka pikendada. Ilma juhtplaadi lisatoeta saab saagida kuni 60cm läbimõõduga palki – saab ka pikemat juhtplaati panna, kuid siis hakkab lõiketäpsus kannatama. M8 suurimaks plussiks on tema kerge kaal – ainult 65 kg.

1.1.3 Logosol F2

Logosol F2 Farmersi kettsaeraam on kergesti liigutatav saeraam, mis saab vaevata hakkama kuni 60 cm läbimõõduga palkidega. Lisaks on see nii kerge, et saad seda käsitsi liigutada ja tõsta. Raam koosneb ühemeetristest osadest, mis mahuvad kenasti auto pagasiruumi. Vaid mõne minutiga on võimalik saekaater oma kodu tagaaeda või metsa üles panna. Kerge saekelk ja neljameetrine juhtrelss muudavad saekaatri väga paindlikuks ja lihtsasti kasutatavaks. Kelk libiseb lõikamisel sujuvalt juhtrelsil ja seda saab lihtsalt peale ja maha tõsta. Sobib näiteks STIHLi MS391 kettsaega kasutamiseks, millel võimsust 3,3 kW ja mis kaalub 6,4 kg.

Logosol F2 on valmistatud tugevast anodeeritud alumiiniumist, mis on väga heade omadustega materjal. See on hooldusvaba ja kerge saekaater, mis ei lähe roostetama ja mis ilma probleemideta tõstab üles tõeliselt raskeid palke. Standardpikkusega on võimalik lõigata 3,8meetriseid palke. Pikemate palkide lõikamiseks saab saekaatrit lihtsasti pikendada. Pikendada saab poole meetri ja meetri kaupa ning lisaks saab paigaldada mitmeid palgitõstjaid, et saada hakkama suuremate ja pikemate palkidega, säilitades täpsuse. Kaalub 52 kg.

1.1.4 Logosol Timberjig

Timberjig on patenteeritud ilmastikukindel ja kvaliteetne käeshoitav saeraami rakis kettsaele. Palgi läbimõõt antud raamiga laua tegemiseks on maksimaalselt 60 cm. Sobib kasutamiseks erinevate markide mootorsaagidega, optimaalne soovituslik valik STIHLi saagidest oleks MS 391 või STIHL MS 291 või vähemalt 50cc mootor. Mugavuse ja vajaduse suurenedes on võimalik hiljem Timberjig mootorsae kelgule lisaks osta juhtrelsid, mida on saadaval pikkustes 0,5 m, 1 m ja 2,75 m. Kui juhtrelss on pikem kui 4 m, tuleb sobitada juhtrelsi tugi palgi keskele. Kui see on pikem kui 7 m, tuleb kasutada kahte juhtrelsi tuge. Antud saeraami/saekelku on mugav transportida ja teostada tööd seal kus vaja. Lihtne lahendus, mis aitab väärtuslikult puitu ära kasutada ka väiksema materjali koguse korral. Kui te soovite oma puidutööprojekte edasi arendada, siis saab saeraami Timberjig ja Big Mill süsteemi juhtrelsse sobitada saeraamiga Logosol Sawmill. Komplektis: Logosol Timberjig, nurkklambrid ja kruvid.

Millist saeraami valida sõltub suuresti töömahust ja ka sellest kas saeraami on vaja metsas kasutada. Mõistlik oleks eelistada Eestis müüdavaid saeraame, kuna maaletooja tagab ka lisavarustuse (erinevate rakiste ja pikenduste) ning kuluosade saadavuse.

Saemeistri tavavalikus on järgmised tooted. https://saemeister.ee/tootekategooria/logosol-saeraamid/ Kui soovite suuremale raamile pakkumist, siis kirjutage või helistage meile.

TÖÖOHUTUS JA TURVAVARUSTUS KETTSAERAAMIGA TÖÖTAMISEL

Kettsaag on ohtlik tööriist – ei ole vahet kas ta on saeraami küljes või käes. Tavaliselt on ka saeraamipeal olevat bensiinimootoriga kettsaagi vaja käivitada käes hoides ja alles siis raami peale paigaldada. Lisaks on alati oht, et saekett võib puruneda.

Saagimise käigus tekib saepuru, mille eest on vaja kaitsta oma silmi. Kuna saagimisel tekib ka peentolmu, siis oleks rangelt soovituslik kasutada ka hingamisteede kaitsmiseks abivahendeid – eriti kui töötatakse siseruumides. Kahjuks seda praktikas tihtipeale ei kohta.

Nõutud isikukaitsevahendid kettsaagidega töötades on:

  • kõrvaklapid ja kaitseprillid või kõrvaklappidega kaitsevisiir;

  • sääre ja reiekaitsetega turvapüksid, mis tagavad saeketi seiskumise sisselõike korral;

  • ketikaitsega turvasaapad või turvakummikud;

  • töökindad.

Kui tegemist on raami külge fikseeritud kettsaeraamiga, siis ei pruugi lõikekaitsega turvapüksid vajalikud olla. Igal juhul tuleks lähtuda iga konkreetse masina kasutusjuhendist ja ohutusnõuetest.

Lisaks peaks kettsaagi ja kettsaeraami kasutama ainult isikud, kes on saanud vastava väljaõppe turvaliseks ja ohutuks tööks. Lisaks peab alati veenduma, et kasutatavad seadmed on töökorras ja ohutud kasutajale. Samuti peab veenduma, et saekett on terav ja terve. Ohutusnõuete rikkumine võib põhjustada õnnetuse. Raskuste käsitsi teisaldamisel, mida palkida tõstmisel ette võib tulla, tuleb hinnata oma võimeid, tõsta põlvede abi kasutades sirge seljaga, raskus võimalikult keha lähedal.

Artikli autor on Liina Virumäe. Artikli või selle osade kopeerimine ilma autori kirjaliku nõusolekuta on keelatud.

Kasutatud infoallikas: https://ee.logosol.com/